Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli |
![]() |
![]() |
![]() |
Wpisany przez Wiesław Serafin |
wtorek, 22 sierpnia 2023 21:43 |
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Karty Nauczyciela,
która umożliwi przechodzenie na wcześniejszą emeryturę. Zainteresowani będą musieli jednak spełniać odpowiednie kryteria, w tym dotyczące okresów składkowych. Pierwsze osoby będą mogły skorzystać z nowych przepisów od września przyszłego roku.
Przywrócenie wcześniejszych emerytur nauczycielskich ma być odpowiedzią m.in. na niż demograficzny, skutkujący mniejszym zapotrzebowaniem na pracę w szkołach. Prawo do takich świadczeń będzie przysługiwać osobom, które rozpoczęły pracę jako nauczyciele przed 1 stycznia 1999 r., czyli w okresie, gdy tej grupie zawodowej przysługiwały odrębne zasady przechodzenia na emerytury. Podpis prezydenta oznacza, że omawiane przepisy zostaną teraz ogłoszone w dzienniku ustaw i wejdą w życie być może jeszcze w tym miesiącu. Kto, od kiedy i na jakich zasadach będzie mógł korzystać z wcześniejszych świadczeń? Jakie warunki do otrzymania emerytury? Zgodnie z nowymi przepisami zainteresowana osoba będzie mogła przejść na emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego (60 lat w przypadku kobiet, 65 lat dla mężczyzn), o ile:
Jeśli nauczyciel spełnia powyższe warunki, to będzie mógł przejść na wcześniejsze świadczenie także w razie zwolnienia z powodu całkowitej lub częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby klas, lub zmian planu nauczania, które uniemożliwiają dalsze zatrudnianie w pełnym wymiarze zajęć. Co nie będzie wliczane do stażu? Co ważne przy ustalaniu prawa do takiej emerytury i jej wysokości nie będzie uwzględniana praca rolnicza (tzw. pole), czyli okresy:
Wysokość wcześniejszej emerytury będzie ustalana poprzez podzielenie kwoty zgromadzonego kapitału emerytalnego przez dalsze średnie trwanie życie (wskaźnik ogłaszany przez GUS). Prawo do tego świadczenie będzie zawieszane lub proporcjonalnie zmniejszane w razie uzyskiwania dochodu przez osobę, która je pobiera (na zasadach określonych w ustawie o emeryturach i rentach z FUS). Co ważne emerytura zostanie zawieszona bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu w przypadku podjęcia pracy na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego np. w przedszkolu, szkole, ośrodku wychowawczym lub innej tego typu placówce, w wymiarze wyższym niż połowa obowiązkowego wymiaru zajęć lub bez zgody kuratora oświaty. Kiedy ruszą wypłaty Nowe przepisy przewidują, że prawo do świadczeń będzie wprowadzane stopniowo dla poszczególnych roczników nauczycieli. Na wcześniejszą emeryturę będzie można przejść, począwszy od:
Zmiany dotyczące opłat za studia Nowelizacja podpisana przez prezydenta modyfikuje też wiele innych przepisów, w tym ustawę o szkolnictwie wyższym. Jedna ze zmian dotyczy ustalania odpłatności za studia. Obecne przepisy przewidują, że do czasu ukończenia studiów przez osoby przyjęte na dany rok akademicki nie można zwiększyć wysokości ustalonych dla nich opłat. Nie dotyczy to jednak kosztów prowadzenie zajęć nieobjętych programem studiów oraz korzystania z akademików i stołówek studenckich. Nowy przepis umożliwi uczelniom podwyżkę opłat, ale tylko raz w roku akademickim i nie więcej niż o wskaźnik inflacji z poprzedniego roku kalendarzowego. Łącznie wzrost ten nie może przekroczyć 30 proc. wysokości omawianych opłat. Te przepisy nowelizacji wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia, czyli na przełomie sierpnia i września tego roku.
|