Start Aktualności Nowelizacja KN
Nowelizacja KN PDF Drukuj Email
piątek, 01 lipca 2022 18:28

Najważniejsze zmiany w ustawie o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw

(ustawa została przyjęta przez Sejm 23 czerwca 2022 r. i skierowana do dalszych prac w Senacie)

I. Ustawa Karta Nauczyciela

1. Wprowadza się nową kategorię nauczyciela - nauczyciela początkującego”, który w wymiarze 3 lat i 9 miesięcy odbywa przygotowanie do zawodu nauczyciela. Po tym czasie nauczyciel zdaje egzamin na stopień nauczyciela mianowanego. Likwiduje się tym samym dwa stopnie awansu zawodowego (nauczyciela stażystę i nauczyciela kontraktowego). Pozostawia się nauczyciela mianowanego i dyplomowanego.

2. Nauczyciel początkujący w trakcie odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela:

a) w II roku przeprowadza zajęcia w wymiarze 1 godziny, które są omawiane w obecności dyrektora, mentora, doradcy metodycznego, albo przedstawiciela organu nadzoru pedagogicznego,

b) w ostatnim roku przeprowadza zajęcia w wymiarze 1 godziny w obecności dyrektora, eksperta z listy ekspertów (np. psychologa..), doradcy metodycznego, albo przedstawiciela organu nadzoru pedagogicznego, przedstawiciela związku zawodowego jako obserwatora (na wniosek nauczyciela).

3. Nauczyciel na każdym etapie awansu zawodowego podlega ocenie w oparciu o kryteria określone przez resort edukacji w rozporządzeniu.

4. Nauczyciel uzyskujący negatywną ocenę pracy w II i ostatnim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela ma obowiązek zmiany zatrudnienia na inną szkołę. Jeśli w ciągu 6 lat od rozpoczęcia odbywania stażu nie uzyska stopnia nauczyciela mianowanego rozwiązuje się z nim umowę zawartą na czas nieokreślony.

5. Średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego będzie wynosiło 120% kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej (wzrost w porównaniu z nauczycielem stażystą i kontraktowym odpowiednio 9 do 20%), przy jednoczesnym zatrudnieniu w szkole na dwa lata na czas określony. Wskaźnik dla nauczycieli mianowanych i dyplomowanych pozostaje na obecnym poziomie, co oznacza dla nich zamrożenie wynagrodzenia.

6. Nauczyciel jest zobowiązany do przebywania dodatkowo w szkole w wymiarze 1 godziny w ramach konsultacji z uczniem, wychowankiem, rodzicem.

II. Ustawa - Prawo oświatowe

Rozszerzono katalog organizacji wspierających system oświaty przez jednostki, które nie są osobami prawnymi, co oznacza, że mogą to być zwykłe spółki cywilne prowadzone przez osoby fizyczne nieposiadające osobowości prawnej. Pozwoli to ministrowi edukacji na ich dofinansowanie lub finansowanie w całości ze środków przeznaczonych na oświatę publiczną prowadzoną przez jednostki samorządu terytorialnego.

Niektóre przepisy przejściowe

· Do postępowań w sprawie dokonania oceny pracy nauczyciela wszczętych i niezakończonych przed dniem 1 września 2022 r. będą stosowane przepisy dotychczasowe.

· Wnioski o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela kontraktowego złożone i nierozpatrzone przed dniem 1 września 2022 r. pozostawia się bez rozpatrzenia.

· Nauczyciele, którzy do dnia 31 sierpnia 2022 r. uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego, lecz do tego dnia nie uzyskali stopnia nauczyciela mianowanego, stopień nauczyciela mianowanego uzyskują według przepisów dotychczasowych. Nauczyciele ci mogą ubiegać się o stopień nauczyciela mianowanego nie dłużej niż do 31 sierpnia 2027 r.

· Nauczyciele, którzy przed dniem 1 września 2022 r. rozpoczęli staż na stopień nauczyciela dyplomowanego, lecz do tego dnia nie uzyskali stopnia nauczyciela dyplomowanego, stopień nauczyciela dyplomowanego uzyskują według przepisów dotychczasowych.

Warszawa, czerwiec 2022 r.