Start Aktualności Pismo Ministerstwa Edukacji i Nauki
Pismo Ministerstwa Edukacji i Nauki PDF Drukuj Email
wtorek, 23 listopada 2021 23:13

Do Dyrektorów szkół i organów prowadzących szkoły

MINISTERSTWO EDUKACJI I NAUKI
DEPARTAMENT KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO

ul. Wspólna 1/3, 00-529 Warszawa, tel. (22) 34 74 141, sekretariat.DKO@mein.gov.pl,
www.mein.gov.pl
Jacek Banaś
/ podpisany cyfrowo/

Warszawa, 16 listopada 2021 r.
DKO-WNP.4092.108.2021.EL

Dyrektorzy szkół i placówek

Organy Prowadzące szkoły
i placówki

Szanowni Państwo

W Ministerstwie Edukacji i Nauki podjęte zostały działania ukierunkowane na  „odbiurokratyzowanie pracy” szkół i placówek.
Ograniczone zostały obowiązki nauczycieli dotyczące dokumentowania pracy, związane np. ze współuczestniczeniem nauczycieli w działaniach realizowanych w ramach niektórych form nadzoru pedagogicznego. We wrześniu br. wprowadzone zostały zmiany w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej
z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego. Zrezygnowano z dwóch dotychczasowych form nadzoru pedagogicznego: ewaluacji i monitorowania. Zmiana ta istotnie zmniejszy obciążenie nauczycieli pracą, inną niż prowadzenie zajęć z uczniami.
Problem biurokracji w dużej mierze wynika z faktu, że w szkołach i placówkach, oprócz dokumentów wymaganych przepisami prawa, tworzonych jest wiele innych dokumentów, np. planów, sprawozdań, raportów, zestawień, regulaminów.
Ministerstwo Edukacji i Nauki, we współpracy z kuratorami oświaty, przygotowało zestawienie przykładów dotyczących tworzenia w szkołach dokumentacji niewymaganej przepisami prawa.
Udostępniając ten materiał mamy nadzieję, że posłuży on pracownikom jednostek systemu oświaty do zweryfikowania potrzeby kontynuowania dotychczasowej praktyki nadmiernego „generowania” dokumentów.

Jacek Banaś