Start Aktualności Decyzja MEiN
Decyzja MEiN PDF Drukuj Email
wtorek, 20 kwietnia 2021 09:23

Minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiada, że już w następnych tygodniach może nastąpić powrót do szkół

uczniów z poszczególnych roczników. Jeśli tendencja spadkowa liczby zakażeń się utrzyma, kolejne grupy uczniów będą co tydzień wracać do szkoły: za tydzień klasy I-III, za dwa tygodnie klasy IV-VII, a od 10 maja szkoły ponadpodstawowe – zapowiedział.

Minister Czarnek pytany był w wywiadzie dla „Gazety Polskiej” o powrót dzieci do przedszkoli i o to, kiedy uczniowie będą mogli wrócić do szkół.

Powrót do szkół. Czarnek podaje warianty i terminy

„Otworzyliśmy przedszkola także dlatego, że to decyzja ważna dla gospodarki. Zamknięte przedszkola hamują ją, gdy rodzice muszą zostać z dziećmi w domu, a państwo wypłaca im zasiłki. Jeden ze scenariuszy konsultowanych z premierem i ministrem zdrowia jest taki, że jeśli tendencja spadkowa się utrzyma, kolejne grupy uczniów będą co tydzień wracać do szkoły. Za tydzień klasy I-III, za dwa tygodnie, jeśli wszystko pójdzie dobrze, klasy IV-VII, a od 10 maja szkoły ponadpodstawowe” – odpowiedział Czarnek.

Odniósł się też do pytania, czy termin rozpoczęcia matur 4 maja jest sztywny i nie wchodzi w grę jego zmiana. „Tak, to akurat sztywny termin i na 4 maja maturzyści powinni się przygotowywać. Nie ma żadnych przesłanek, żeby ten termin zmieniać” – wskazał.

Od poniedziałku przedszkola, oddziały wychowania przedszkolnego – zerówki i inne formy wychowania przedszkolnego, po trzech tygodniach przerwy, znów działają stacjonarnie, tak samo żłobki i kluby malucha.

Nauka zdalna w szkołach została przedłużona do 25 kwietnia. Uczniowie klas I-III szkół podstawowych, którzy w styczniu wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach, od 22 marca znów uczą się zdalnie. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie od 26 października.

W środę przed południem trybie online rozpoczęło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego. Zgodnie z zapowiedzią rzecznika rządu Piotra Müllera po posiedzeniu planowane jest przekazanie nowych informacji na temat obostrzeń. Müller podkreślił, że zmiany w ograniczeniach będą wprowadzane wieloetapowo.