Start Aktualności Petycja w sprawie szczepień nauczycieli
Petycja w sprawie szczepień nauczycieli PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wiesław Serafin   
poniedziałek, 18 stycznia 2021 17:30

Związek Nauczycielstwa Polskiego opublikował petycję przygotowaną przez prof. Dariusza Jemielniaka w sprawie szczepień nauczycieli przeciwko COVID-19 jednocześnie z grupą seniorów 70+. Z danych statystycznych wynika, że szczepienie nauczycieli równolegle z grupą 70+  w niewielkim stopniu odbije się na tempie całego procesu - czytamy w petycji. W Polsce jest ok. 5,8 miliona seniorów 60+, tymczasem nauczycieli przedszkolnych, szkolnych i akademickich - ok. 677 tys. Powody są różne - od medycznych, przez społeczne, aż po ekonomiczne.

Autor powołuje się na słowa prof. Roberta Flisiaka, który zauważył, że „w walce z COVID-19 nie możemy kierować się strachem grup zawodowych, tylko wiedzą i rozsądkiem”. I zwraca uwagę na to, że w krajach zachodnich nauczyciele zarażają się prawie czterokrotnie częściej niż średnia w populacji. W Polsce jest to prawdopodobnie więcej z uwagi na praktykę łączenia części etatów i częstą pracę w kilku szkołach.

Jak czytamy, „samodzielni, sprawni, mieszkający osobno, niepracujący seniorzy poniżej 80, roku życia mogą się izolować w stopniu, który redukuje ich prawdopodobieństwo zakażenia co najmniej kilku, a często kilkunastokrotnie względem średniej w populacji”.

Z przedstawionych danych wynika, że realne zagrożenie śmiercią dla nauczycieli może być statystycznie większe niż dla opisanej grupy seniorów, a przynajmniej podobne.

Są też inne argumenty. W maju realizowane będą matury oraz egzaminy ósmoklasistów, w czerwcu sesje na uczelniach. Biorąc pod uwagę, że do uzyskania pełnej możliwej odporności potrzebnych jest kilka tygodni od drugiej dawki szczepionki, a pomiędzy dawkami szczepionki również występują 3-4 tygodnie przerwy w zależności od preparatu, oznacza to, że szczepienia nauczycieli powinny się zakończyć, a nie rozpocząć na początku kwietnia. Jeżeli w tym terminie nauczyciele nie zostaną zaszczepieni, może to wpłynąć na zakłócenia ważnych egzaminów.

„Co więcej, obecnie trwający etap nauki zdalnej, wyjąwszy klasy I-III, ma bardzo negatywny wpływ na edukację i socjalizację. Jeżeli edukacja zdalna potrwa do czerwca, doprowadzimy do tego, że całe pokolenia stracą półtora roku normalnej edukacji, co jest szkodą nieodwracalną” - czytamy w petycji. I dalej: „Drogą do ratowania roku szkolnego/akademickiego 2020/2021 nie są jednorazowe czy powtarzalne testy nauczycieli, tylko umożliwienie im szczepień”.

Szczepienia belfrów nie pozostają bez wpływu na gospodarkę. Uruchomienie placówek będzie miało bowiem pozytywne efekty. „Już obecnie widać skutki recesji pandemicznej, a umożliwienie normalnej pracy rodzicom ma istotny wpływ na możliwość jej redukcji” - pisze autor apelu.

Warto zaznaczyć, że szczepienie nauczycieli wraz z grupą seniorów zostało zaakceptowane w Niemczech, a w Wielkiej Brytanii trwa w tej kwestii dyskusja parlamentarna.

 

 
Designed by vonfio.de