Start Aktualności Szczepienie nauczycieli
Szczepienie nauczycieli PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wiesław Serafin   
środa, 16 grudnia 2020 20:50

Nauczyciele będą jedną z pierwszych grup, którym zaproponowane będzie szczepienie - zapowiedział minister Przemysław Czarnek. Uwzględniono to w Narodowym Programie Szczepień, po konsultacjach nauczyciele dołączyli do pierwszej grupy osób w kolejce do zaszczepienia.

Minister Czarnek we wtorek rano w Programie I Polskiego Radia mówił, że najbardziej prawdopodobny scenariusz to powrót do szkół klas I-III. - Po pierwsze dlatego, że sytuacja pandemii koronawirusa, jeśli by się utrzymywała na poziomie, który widzimy dzisiaj (...), na poziomie ok. 10 tys. czy poniżej 10 tys. zakażeń dziennie, to pewnie byłyby to okoliczności, w których możemy zadecydować o powrocie do szkół klas I-III - powiedział.

Stopniowy powrót do szkół, ale w szczególnym reżimie sanitarnym
Minister ocenił, że nauka zdalna w klasach najmłodszych jest najmniej efektywna. Dodał, że powrót uczniów z tych klas do szkół jest możliwy w szczególnym reżimie sanitarnym, w taki sposób, ażeby te klasy, dzieci z różnych klas i nauczyciele nie spotykali się w szkole - szkoły są dość duże, niekiedy bardzo duże, więc jest możliwość (...) rozmieszczenia tak zajęć w szkole, żeby nie było kontaktu pomiędzy poszczególnymi grupami, co zmniejsza prawdopodobieństwo transmisji koronawirusa.

- Ale ja liczę na to, że sytuacja pandemiczna, dzięki odpowiedzialnej postawie całego społeczeństwa, ustabilizuje się na tyle, że będzie możliwość również jakiegoś hybrydowego powrotu również starszych klas, w pierwszej kolejności klas 8, maturalnych, najwyższych programowo klas szkół zawodowych, bo przecież to jest młodzież, która dzisiaj potrzebuje również tego bezpośredniego kontaktu z nauczycielami z uwagi na egzaminy, które ich czekają - powiedział.

UNICEF też apeluje o szczepienia dla nauczycieli

O objęcie nauczycieli programem szczepień przeciw Covid-19 zaraz po zaszczepieniu personelu medycznego i najbardziej narażonych osób zaapelował we wtorek UNICEF. To ważny krok do przywrócenia normalnego działania edukacji - zaznaczyła organizacja w wydanym oświadczeniu.

Oenzetowska agencja wylicza, że z powodu wywołanego pandemią zamykania szkół
w kwietniu nie chodziło do nich prawie 90 proc. uczniów na całym świecie. Od tego czasu ten odsetek spada, 1 grudnia nauką stacjonarną nie było objętych 320 mln uczniów, czyli co piąty uczeń na świecie.

UNICEF podkreśla, że wciąż panuje niepoparte dowodami przeświadczenie o tym,
że zamykanie placówek oświatowych może spowolnić rozprzestrzenianie się choroby. Tymczasem rośnie liczba dowodów na to, że to nie szkoły są głównymi miejscami transmisji wirusa - zaznacza organizacja.

W oświadczeniu zwrócono również uwagę, że konsekwencje przerwania lub zakłócenia edukacji są szczególnie dotkliwe dla najbardziej zmarginalizowanych grup. Dalsze zamknięcie szkół utrudnia także powrót na rynek pracy rodzicom, jeżeli musieli zrezygnować ze swojego zajęcia, by zająć się dziećmi.

"Powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by zabezpieczyć przyszłość następnego pokolenia. Pierwszym krokiem jest zapewnienie bezpieczeństwa tym, którzy są odpowiedzialni za otwieranie im drogi do tej przyszłości" - czytamy w apelu UNICEF.

Badanie przesiewowe i szczepienia dla nauczycieli.

Czarnek zapowiedział, że nauczyciele będą jedną z pierwszych grup, którym zaproponowane będzie szczepienie. Zaznaczył przy tym, że szczepienia będą dobrowolne. - Nie będziemy w żaden sposób nakładać jakiegokolwiek obowiązku - podkreślił. Zwrócił też uwagę, że między innymi dzięki szczepieniom będzie możliwy powrót do szkół na skalę masową.

Minister powiedział, że nie należy się spodziewać, ażeby szczepienia były wykonalne przed powrotem do szkół 18 stycznia dla wszystkich nauczycieli, którzy wracają do szkół. - Dlatego przygotowujemy również wariant badania przesiewowego nauczycieli, rozmawiamy o tym ze związkowcami, nauczycielami, po to żeby jeszcze przed powrotem ta grupa nauczycieli, która by wracała do szkoły, była poddana badaniom na obecność koronawirusa, tak żeby również nauczyciele sami byli pewni co do swojego zdrowia i co do tego, że w tym środowisku nauczycielskim nie będą się wzajemnie zarażać - powiedział.

Nauczyciele będą szczepieni tuż po lekarzach

Podczas konsultacji nad Narodowym Programem Szczepień przyspieszono szczepienia nauczycieli - otrzymają je oni tuż po lekarzach -  w pierwszym etapie szczepień. Podczas "Etapu 0" szczepienia otrzymają m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (m.in. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W ramach "Etapu 1" szczepienie będą mogli otrzymać pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, osoby powyżej 60. roku życia
(w kolejności od najstarszych) oraz służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie. W tym etapie szczepienia otrzymają również nauczyciele (w pierwszej wersji projektu NPS pedagodzy mieli otrzymać szczepienia później).Autorzy: Agnieszka Matłacz Monika Sewastianowicz
Data dodania: 15.12.2020
Źródło: PRAWO.PL

 
Designed by vonfio.de