Start Aktualności Obywatelska inicjatywa nauczycieli
Obywatelska inicjatywa nauczycieli PDF Drukuj Email
Wpisany przez W.S.   
wtorek, 03 marca 2020 13:08

Nauczyciele zbierają podpisy pod inicjatywą w sprawie plac.

Związek Nauczycielstwa Polskiego chce powiązać zarobki pracowników oświaty z przeciętnym wynagrodzeniem w kraju. Zgłosił projekt „Inicjatywa obywatelska 2020: Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli".

- Celem obywatelskiego projektu jest podwyższenie nauczycielskich wynagrodzeń. Propozycja polega na powiązaniu wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w kraju. Chcemy wprowadzić ten mechanizm poprzez obywatelską inicjatywę ustawodawczą - mówi ZNP.

Według ZNP dysproporcja pomiędzy zarobkami nauczycieli a sytuacją na rynku pracy jest coraz większa. To obniża prestiż zawodu nauczyciela i sprawia że nauczyciele rezygnują z pracy w szkole, bo rynek pracy oferuje lepsze pieniądze. ZNP proponuje, by wysokości kwot średniego i zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego stanowiły określony procent kwoty przeciętnego wynagrodzenia, obowiązującej w III kwartale poprzedzającego roku budżetowego. Gdyby proponowane rozwiązania już obowiązywały, to od i stycznia 2020 r. wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela dyplomowanego wynosiłoby min. 4931 zł, czyli według GUS tyle, ile przeciętne wynagrodzenie w gospodarce w III kwartale 2019 r., a wynagrodzenie zasadnicze stażysty co min. 3599 zł. To odpowiednio około 1000 i 800 zł więcej niż obecnie.

Marszałek Sejmu 20 lutego 2020 r. wydała postanowienie o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, popierającego projekt ustawy o zmianie Karty Nauczyciela. To oznacza, że wszystkie oddziały ZNP mogą zbierać podpisy pod inicjatywą. Czas na to maj ą do 26 kwietnia br.

Okręgi ZNP powinny je sukcesywnie przekazywać do biura Zarządu Głównego ZNP najpóźniej do 5 maja. Podpisy mogą składać wszyscy obywatele, którzy chcą wesprzeć nauczycieli

 
Designed by vonfio.de