Start Aktualności 5171 zł w standardzie A
5171 zł w standardzie A PDF Drukuj Email
wtorek, 13 listopada 2012 20:58

W 2013 r. finansowy standard A, czyli kwota, jaką samorządy otrzymują na jednego ucznia, wyniesie ok. 5171 zł.

Ministerstwo edukacji przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie podziału subwencji oświatowej w przyszłym roku.

W projekcie ustawy budżetowej na rok 2013 część oświatową subwencji ogólnej zaplanowano w wysokości 39 mld 511 mln zł (tj. wyższej o 0,9 proc. w porównaniu do planowanego wykonania w tym roku).

Według szacunków MEN kwota subwencji oświatowej przypadająca na jednego ucznia przeliczeniowego w poszczególnych szczeblach samorządu wzrośnie w porównaniu do tegorocznej średnio o 4,6 proc. Finansowy standard A wyniesie zatem ok. 5171 zł i będzie wyższy od tegorocznego o około 229 zł.

Katalog przykładowych zadań uwzględnianych przy podziale subwencji oświatowej został w projekcie rozporządzenia uzupełniony o finansowanie prac komisji egzaminacyjnych powołanych przez jst w związku z awansem zawodowym nauczycieli.

W projekcie dodano nowe wagi algorytmu, zgodnie z którym dzielone są pieniądze między samorządy. Waga P30 ma objąć uczestników kwalifikacyjnych kursów zawodowych organizowanych przez szkoły i placówki prowadzone przez jst, co oznacza, że samorządy mają mieć zapewnione środki subwencyjne na finansowanie tego zadania w 2013 r.  Nowe wagi wprowadzono także w związku z modyfikacją zasad subwencjonowania uczniów mniejszości narodowych.

Doprecyzowano również opisy niektórych wag, m.in. wagi P5 poprzez zastąpienie wyrazów „organizowanych w szkołach podstawowych i gimnazjach" wyrazami „organizowanymi przez szkoły podstawowe i gimnazja". Uwzględniono w ten sposób, że zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze dla dzieci upośledzonych umysłowo mogą być organizowane nie tylko w szkole, ale także np. w placówce leczniczej.

W opisach wag P13, P14, P23, P27 wyraz „klas" zastąpiono wyrazem „oddziałów". Proponowana zmiana zapewni zgodność stosowanej terminologii z SIO. Skorygowano opis wagi P26, wykreślając wyrazy „klas wyrównawczych", gdyż od roku szkolnego 2012/2013 w systemie oświaty takie klasy nie funkcjonują.

Szczegółowe omówienie zmian w wagach w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia (w załączniku pod tekstem; str. 20-22).

Podział kwoty subwencji oświatowej, pomniejszonej o 0,4 proc. rezerwy, na poszczególne rodzaje jst przedstawia się następująco:
gminy 23 715 196 tys. zł
(w tym miasta na prawach powiatów w zakresie zadań gminy 5 639 497 tys. zł)
powiaty 14 862 690 tys. zł
(w tym miasta na prawach powiatów w zakresie zadań powiatu 6 913 276 tys. zł)
samorządy województw 775 121 tys. zł

Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2013 został 9 listopada skierowany do uzgodnień oraz konsultacji społecznych.