Start Aktualności Skąd środki na doskonalenie zawodowe nauczycieli?
Skąd środki na doskonalenie zawodowe nauczycieli? PDF Drukuj Email
wtorek, 26 lipca 2011 17:12

W budżecie organu prowadzącego muszą być wyodrębnione środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli

w wysokości 1% planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia, z uwzględnieniem doradztwa metodycznego. Ze środków tych mogą być finansowane:

1) doskonalenie zawodowe nauczycieli;

2) funkcjonowanie doradztwa metodycznego dla nauczycieli może być wykorzystane na:

• sfinansowanie zniżki godzin nauczycieli doradców metodycznych - do 20% odpisu, a ponadto
  • dodatki funkcyjne nauczycieli doradców metodycznych, zakup materiałów biurowych, organizacje konferencji przez doradców metodycznych itp.

Co finansuje się ze środków na doskonalenie zawodowe?

Ze środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli dofinansowuje się:

1) organizację doradztwa metodycznego,

2) organizację szkoleń, seminariów oraz konferencji szkoleniowych,

3) przygotowanie materiałów szkoleniowych,

4) organizację warsztatów metodycznych i przedmiotowych i innych form doskonalenia wynikających z potrzeb edukacyjnych na danym terenie,

5) organizację doskonalenia zawodowego nauczycieli szkoły lub placówki,

6) szkolenie rad pedagogicznych,

7) opłaty za kształcenie pobierane przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli,

8) opłaty za kursy kwalifikacyjne i doskonalące oraz inne formy doskonalenia dla nauczycieli skierowanych przez dyrektora,

9) koszty przejazdów oraz zakwaterowania i wyżywienia nauczycieli, którzy na podstawie skierowania przez dyrektora szkoły lub placówki uczestniczą w różnych formach doskonalenia.

O podziale środków i sposobie ich wykorzystania decyduje organ prowadzący

Sposób wykorzystania i zasady podziału środków z wymienionego odpisu określa na dany rok budżetowy organ prowadzący w drodze zarządzenia (w tym przypadku zarządzenia burmistrza miasta).

Organ prowadzący jest przy tym zobowiązany uwzględniać wnioski składane przez dyrektorów sformułowane w oparciu o programy rozwoju szkół i związane z tym potrzeby kadrowe. Ponadto Karta Nauczyciela wprowadza wymóg zasięgnięcia w tej sprawie opinii związków zawodowych zrzeszających nauczycieli.

UWAGA! Środki finansowe na doskonalenie nauczycieli - po odjęciu kwot przeznaczonych na doradztwo metodyczne - są dzielone na:

• część pozostającą w dyspozycji organu prowadzącego oraz
  • część włączaną do budżetu szkół i placówek, którą dysponują dyrektorzy. W zarządzeniu organu prowadzącego może być także określony tryb i terminy przekazywania szkołom i placówkom środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli (np. w dwóch ratach).

Co ustala organ prowadzący?

Organ prowadzący - w porozumieniu z dyrektorami szkół - ustala:

1) maksymalną kwotę dofinansowania opłat pobieranych przez szkoły wyższe i zakłady doskonalenia nauczycieli,

2) specjalności i formy doskonalenia, na które przyznawane jest dofinansowanie,

3) wzór wniosku o dofinansowanie,

4) wymagane załączniki do wniosku potwierdzające wniesienie opłaty i ukończenie danej formy doskonalenia,

5) tryb rozpatrywania wniosków,

6) termin składania wniosków o dofinansowanie.

Organ może przeznaczyć środki ze swojej puli

Organ prowadzący w ramach swojej puli środków może organizować szkolenia i inne formy doskonalenia dla dyrektorów i nauczycieli oraz dofinansowywać formy doskonalenia, które uzna w danym roku za priorytetowe.

Każdy nauczyciel, który spełni określone kryteria, może ubiegać się o dofinansowanie poniesionych wydatków na podniesienie lub uzupełnienie kwalifikacji zawodowych.

Organ prowadzący musi odpowiedzieć na pismo!

Jeśli szkoła w opisanej sytuacji wystosuje pismo do burmistrza, burmistrz, jako przedstawiciel organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego, jest zobowiązany do udzielania odpowiedzi na każde wpływające pismo bez zbędnej zwłoki, a w sprawach wymagających wyjaśnienia w terminie nie dłuższym niż miesiąc.

UWAGA! Pracownik organu administracji publicznej, który z nieuzasadnionych przyczyn nie załatwił sprawy w terminie, podlega odpowiedzialności porządkowej lub dyscyplinarnej.