Start Aktualności Co obejmuje działalność socjalna?
Co obejmuje działalność socjalna? PDF Drukuj Email
poniedziałek, 11 lipca 2011 14:14

Przez działalność socjalną należy rozumieć m.in. wszelkie usługi świadczone przez pracodawców na rzecz:

• różnych form wypoczynku,
  • działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej,
  • opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego.

UWAGA! Wskazany przepis nie różnicuje zatem możliwości udzielenia ze środków ZFŚS dofinansowania wypoczynku dla pracowników w zależności od tego, kto jest organizatorem wypoczynku (pracodawca, osoba uprawniona do korzystania z ZFŚS we własnym zakresie, czy osoba trzecia).

Zasady dokumentowania wypoczynku w regulaminie ZFŚS

Odpowiedzi na pytanie dotyczące wymaganych dokumentów należy poszukać w regulaminie gospodarowania środkami ZFŚS obowiązującym w danej szkole. Regulamin ten jest ustalany wspólnie przez pracodawcę i działające w zakładzie pracy organizacje związkowe. Gdyby działające w zakładzie pracy związki nie przedstawiły pracodawcy wspólnie uzgodnionego stanowiska w terminie 30 dni lub też w sytuacji gdyby w zakładzie pracy w ogóle nie działały związki zawodowe, to pracodawca samodzielnie (po konsultacji z reprezentantem załogi) powinien wydać taki regulamin, przy czym jego treść nie może naruszać powszechnie obowiązujących przepisów prawa.

UWAGA! Jeżeli w regulaminie ZFŚŚ nie zostały wyszczególnione dokumenty wymagane w przypadku ubiegania się o tę formę pomocy, to wydaje się, iż osoba ubiegająca się o dofinansowanie do wypoczynku, oprócz informacji o jej statusie materialnym (socjalno-bytowym), który warunkuje przyznanie każdej pomocy socjalnej z ZFŚS, może przedłożyć wszelkie dostępne dowody adekwatne do świadczenia, o jakie się ubiega. W przypadku dofinansowania wycieczki organizowanej przez biuro podróży może to być np. umowa z biurem podróży.