Start Aktualności Spór o sytuację nauczycieli
Spór o sytuację nauczycieli PDF Drukuj Email
wtorek, 15 lutego 2011 12:26

Organizacjom samorządowym udało się uzgodnić wspólne stanowisko w sprawie zmian w Karcie Nauczyciela.

Ich zdaniem w przygotowywanym akcie powinny się znaleźć korekty dotyczące czasu pracy nauczycieli oraz zapisy ograniczające ich uprawnienia urlopowe. Postulują także rezygnację z dodatku mieszkaniowego i wiejskiego oraz zmiany w instytucji urlopu dla poratowania zdrowia, który powinien być orzekany i opłacany przez ZUS. Uproszczona powinna zostać definicja wynagrodzenia nauczycieli i zmniejszona z 1 proc. do 0,5 proc. pula środków przeznaczonych na szkolenia.

Na te propozycje zareagował Związek Nauczycielstwa Polskiego. Wyraził zaniepokojenie zmianami, które zdaniem związkowców zmierzają do ograniczenia praw pracowniczych nauczycieli i „demontażu systemu edukacji w Polsce”. Według ZNP postulowane rozwiązania doprowadzą do obniżenia poziomu kształcenia i zahamują rozwój szkolnictwa.

Oczekiwana jest odpowiedź ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej na przedstawione postulaty.