Start Aktualności Ulga dla nauczycieli przedszkolnych
Ulga dla nauczycieli przedszkolnych PDF Drukuj Email
środa, 17 listopada 2010 12:19

Nauczyciele z przedszkoli powinni mieć prawo do ulgi na przejazdy koleją i autobusami - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Sędziowie Trybunału na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich badali zgodność z konstytucją przepisów ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego dotyczących nauczycieli.

Obecnie ulgi 37-procentowe na przejazdy pociągami osobowymi i autobusami na podstawie imiennych biletów miesięcznych (w przypadku pociągów - także biletów jednorazowych) mają nauczyciele szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych, publicznych lub niepublicznych o uprawnieniach publicznych.

Rzecznik argumentował, że wyłączenie z tych przywilejów nauczycieli przedszkolnych może naruszać konstytucyjne zasady sprawiedliwości społecznej i równości wobec prawa podmiotów podobnych.

Trybunał nakazał parlamentowi uzupełnienie listy uprawnionych do ulgowych przejazdów o nauczycieli przedszkoli.